Lupy

S problémem jménem lupy se dennodenně potýká nejeden z nás. Dokonce lze bez nadsázky říci, že se jedná o nejrozšířenější estetický problém vlasové pokožky. 

Co jsou lupy?

Jedná se o odumřelé buňky vlasové pokožky. Pokud se začnou tvořit, je to jasný signál, že pokožka není zcela v pořádku. Lupy dělíme na suché a mastné. Suché lupy se odlupují, můžeme je tedy snadno zpozorovat na oblečení. Mastné lupy naopak ulpívají na pokožce hlavy a obvykle je doprovází svědění. Lupy dokážou pořádně potrápit. Je tedy pochopitelné, že se tohoto nepříjemného problému chceme co nejdříve zbavit. Často se tak uchýlíme k běžně dostupným prostředkům v naději, že reklamní slogany slibující zázračnou pomoc jsou pravdivé. Bohužel se tak ale nevědomky dostáváme do začarovaného kruhu. Látky obsažené v tzv. šamponech proti lupům vlasovou pokožku v podstatě zalepí, a tak nemá šanci se dále odlupovat. Zdánlivě tak dosáhneme požadovaného výsledku a domníváme se, že je po problému. Ten se však naopak prohloubí a po pár měsících se může projevit jako lupénka (odkaz) či seborea (odkaz). Je důležité si uvědomit, že lupy jsou pouze viditelným důsledkem jiného, často skrytého problému. Pokud se tedy chceme lupů skutečně, ne jen pouze zdánlivě zbavit, je nezbytné odhalit pravou příčinu jejich vzniku. Poté můžeme přistoupit k účinnému řešení, na což šampon proti lupům obvykle nestačí. K nalezení skutečné příčiny problému nám může pomoci Diagnostika vlasové pokožky (odkaz) pomocí trichokamery.

Proč se tvoří lupy?

A jaké jsou tedy obvyklé příčiny lupovitosti? Nejčastějším viníkem je dehydratace vlasové pokožky. Kůže ztrácí svou elasticitu, praská a odlupuje se. Ve snaze vyrovnat se s tímto problémem a co nejdříve se obnovit, dochází k rychlejší regeneraci a v důsledku toho ke stále většímu odlupování.Tento proces může být doprovázen svěděním a také přemnožením mikroorganismů na pokožce. Nejčastěji se jedná o kvasinky rodu mallasezia, které způsobují narušení pokožky. Tělo proto vyšle signál k rychlejší obnově postižené oblasti, a tím opět vznikají odumřelé kožní buňky. Říká se, že krása vychází zevnitř. Co z tohoto tvrzení vyplývá? Pokud je náš organismus dlouhodobě vyčerpaný, ať už nedostatkem spánku či důležitých vitamínů a minerálů, koledujeme si o lupy (a také o další problémy). Dnešní uspěchaná doba plná stresu nám bohužel ke zdravé pokožce také nepřispívá.

Jak lupům předejít?

Prevence je základ. Je důležité vlasovou pokožku řádně čistit vhodně zvolenými, šetrnými kosmetickými přípravky. Měli bychom dbát také na její hydrataci, protože pouze dobře hydratovaná a vyživená pokožka může produkovat zdravé vlasy. Po umytí vlasů je vhodné pokožku vyfoukat vlažným vzduchem, aby ve vlhkém prostředí nedocházelo k množení škodlivých mikroorganismů. Během horkých letních dní na to často zapomínáme, ale v prevenci proti lupům je to velmi důležité. Vhodná je také duševní hygiena, která pomáhá zvýšit naši odolnost vůči stresu. Zapomínat bychom neměli na dostatek kvalitního spánku, během kterého dochází k regeneraci celého organismu. Zdravý a pestrý jídelníček zajistí dostatek potřebných živin. Významnou roli hraje také dostatečný pitný režim. Pokud se přesto lupy objeví, rozhodně bychom neměli problém podcenit. Dlouhodobé neřešení problému s olupováním pokožky může vést k závažnějším dermatitidám nebo lupénkám.

Příspěvek vytvořen 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek